Kaip ketvirtoji pramonės revoliucija optimizuoja gamybą?

Kaip ketvirtoji pramonės revoliucija optimizuoja gamybą?

Robotai visų problemų neišsprendė

Tiesą sakant, ketvirtoji pramonės revoliucija padarė nemažą įtaką ir gamybos įmonėms. Daugiausia – robotais. Jų dėka gamyba tapo spartesnė, efektyvesnė ir kokybiškesnė. Ji atitraukė žmogų nuo juodo darbo į komfortiškesnę technikos valdymo ir priežiūros poziciją. Vis tik sklandaus gamybinių įrenginių darbo be nesklandumų ji neužtikrino. Vargu, ar tai iš vis galima padaryti.

Technika dėvisi, genda, jai reikia priežiūros. Norint išvengti brangių prastovų dėl gedimų, technikai reikia nuolatinės priežiūros. Jai atlikti – inžinierių komandos, kuri galėtų tikrinti visus mazgus ir keisti nusidėvėjusias detales dar prieš šioms sugendant. Rankiniu būdu atliekama priežiūra užtrunka itin ilgai.

Pavyzdžiui, gamybos linijoje, kurioje yra keli šimtai guolių, elektros variklių, siurblių ir kitų techninių mazgų, vienas ar du inžinieriai juos tikrinti gali ištisas savaites. Ir per tą laiką, kol tikrinami pirmieji mazgai, linijos gale esantys guoliai gali subyrėti to nė nespėjus pastebėti.


Debesų internetas – gamybos linijoje

Štai čia gelbėti situaciją ateina ketvirtosios pramonės revoliucijos, debesų interneto ir dirbtinio intelekto vaisiai. Vokietijos koncernas „Schaeffler“ pristatė OPTIME gamybos įrenginių monitoringo sistemą, kuri vienu metu gali stebėti visos gamybos linijos mazgų būklę, drastiškai sumažina darbo apimtis technikams ir leidžia planuoti įrengimų priežiūrą taip, kad būtų galima visiškai išvengti prastovų.

Sistema veikia bevielio interneto principu. Įrenginių būklę tikrina prie jų pritvirtinti davikliai, kurie yra susijungę į belaidį tinklą. Jie duomenis perduoda į maršrutizatorių, o šis – į „Schaeffler“ debesis, kuriuose dirbtinis intelektas gautus duomenis apdoroja. Jei davikliai pajunta, kad įrenginys dirba ne taip, kaip turėtų, inžinierius į savo išmanųjį telefoną arba kompiuterį gauna pranešimą, apie mazgą, kurį reikėtų patikrinti ir priežastis, kodėl. Monitoringo sistema sugeba aptikti įrengimų nusidėvėjimą ir gedimus dar porą savaičių iki šiems visiškai subyrant. Tai leidžia gamybos įmonėms planuoti technikos aptarnavimus ir išvengti prastovų.

Davikliai stebi visus įrenginius: elektros variklius, siurblius, ventiliatorius, kompresorius ir kita. Jų montavimas paprastas: galima daviklį prisukti panaudojant esamą kiaurymę su sriegiu, įsriegti naują arba priklijuoti įsriegtą plokštelę.

Daviklis aktyvuojamas prilietus prie jo išmanųjį telefoną NFC pagalba, jų tinklas prijungiamas prie maršrutizatoriaus. Prie vieno maršrutizatoriaus galima prijungti iki 50 daviklių, jei jų reikia daugiau, diegiama daugiau maršrutizatorių. Tinklą galima plėsti praktiškai be jokių ribų.


Greičiau, išmaniau, tiksliau

Bandomuosius OPTIME komplektus išbandžiusios didelės Lietuvos gamybos įmonės jau diegia po kelis šimtus daviklių turinčias sistemas. „Schaeffler“ naujovę išbandžiusios bendrovės įsitikino, kad ji leidžia ne tik išvengti prastovų, tačiau kartu taupo inžinierių laiką ir gerokai tiksliau atlieka įrangos monitoringo funkciją.

„Vienas iš didžiausių šios technologijos privalumų – laiko taupymas. Tose įmonėse, kuriose žmonės įrenginių būklę tikrina rankiniu būdu, užtrunka galybę laiko. Reikia eiti prie kiekvieno įrengimo, nuskaityti duomenis, juos nusinešti prie kompiuterio ir analizuoti lyginant su etaloniniais. Vienas iš mūsų klientų – įmonė su 175 siurbliais. Galite įsivaizduoti, kiek laiko užtrunka juos visus patikrinti. O inžinieriai jų būklę analizuoja iš esmės tikrindami tik vibracijas“, - sakė oficialaus „Schaeffler“ atstovo Lietuvoje, įmonės „Ignera“ produkto vadovas Justinas Valiukevičius.

OPTIME daviklių pagalba analizuoja įrengimo būklę pagal 7 kriterijus, jie jaučia vibracijas, matuoja temperatūrą.

Iš daviklių gauta informacija keliauja į „Schaeffler“ debesį, kuriame įrengimų būklę pagal tam tikrus algoritmus vertina dirbtinis intelektas. Vokietijos koncernas kurdamas OPTIME programą į jos algoritmus sudėjo visą daugiau nei šimtmetį kauptą patirtį.

Kai kurio nors įrenginio veikimas bent pagal du iš septynių kriterijų neatitinka tvarkingo darbo rėžių, technologija ne tik praneša kuris įrenginys rodo pirmuosius nusidėvėjimo požymius, bet ir nurodo galimas priežastis, dėl ko jis gali gesti.

„Kiek jau mums teko bandyti šį produktą, tai pastebėjome, kad OPTIME apie galimą gedimą praneša iki 2 savaičių prieš jam nutinkant“, - sakė „Ignera“ atstovas.


Kuris intelektas geriau: dirbtinis ar tikras?

Tokios įrenginio galimybės leidžia gamybos įmonėms iš anksto planuoti technikos aptarnavimus. Be to, pati sistema veda duomenų žurnalą, tad jo nereikia pildyti darbuotojams.  

„Schaeffler OPTIME“ galima sujungti ir su verslo valdymo sistemomis, kurios galėtų tiesiogiai deleguoti užduotis gamybos linijas ir aparatus prižiūrintiems inžinieriams. Ji gali į gamybos valdymo sistemas siųsti netgi parodymus, kuriuos nuskaito pritvirtinti davikliai“, - pratęsė J. Valiukevičius.

Visą didžiausią įrangos stebėsenos darbą atlieka pati OPTIME sistema, padės didelių gamyklų inžinieriams. „Schaeffler“ išanalizuotus duomenis pateikia taip paprastai, kad įrangos būklei stebėti nereikia specifinių žinių.

Robotai pakeitė žmonių jėgą, o dirbtinis intelektas keičia žmonių protą. Lygiai taip pat, kaip žmogus nesugebėtų išlaikyti robotų darbo krūvio, net ir pats rimčiausias vibracijų specialistas nespėtų patikrinti visų didelės gamybos linijos įrenginių taip nuodugniai ir greitai, kaip ant jų sumontuoti davikliai ir dirbtinis intelektas. Taip pat vargiai jis galėtų turėti tiek patirties, kiek dirbtinis intelektas, kurio algoritmai veikia remdamiesi milžiniška šimtmetį kaupta įrenginių darbo duomenų baze.


Naujausios technologijos sudomino ir lietuvius

„Schaeffler OPTIME“ naujovei skaičiuojant vos antrus metus ją itin sparčiai diegia didžiausios Skandinavijos gamybinės įmonės. Pavyzdžiui, medienos apdirbimo įmonės „Stora Enso“ 240 įrenginių nuolat prižiūri 500 OPTIME daviklių, sujungtų į maršrutizatorių. Įmonės vadovai tarp privalumų vardija ne tik eliminuotas prastovas, taupomą darbuotojų laiką, tačiau ir saugumą, kadangi žmonėms nereikia nuolat budėti prie pavojingų įrengimų.

„Matydami šios vokiečių technologijos proveržį vakarų Europoje ir ypač Skandinavijoje džiaugiamės, kad ir mes galime pasiūlyti moderniausias inovacijas Lietuvos pramonei“, - džiaugėsi „Ignera“ produkto vadovas Justinas Valiukevičius.

„Ignera“ įmonės bandomieji OPTIME daviklių komplektai jau per pirmąjį mėnesį rado savo vietas. Pirmosios Lietuvos gamybinės bendrovės jau atliko naujos įrangos bandymus ir pamačiusios naudą pradėjo diegti į savo gamybos linijas.


NORITE PASIKALBĖTI APIE ĮRANGOS MONITORINGĄ NAUDOJANT "Schaeffler OPTIME"? 

SUSISIEKIME!


Projektų vadovas
Justinas Valiukevičius
justinas.valiukevicius@ignera.lt
Mob.: +370 646 35954 

Atgal į naujienų sąrašą