NORITE PASIKALBĖTI APIE PROFESIONALIĄ GUOLIŲ STEBĖJIMO ĮRANGĄ?
SUSISIEKIME!
Techninių projektų vadovas
Žilvinas Sakalauskas
zilvinas.sakalauskas@ignera.lt
Mob.: +370 685 84256
Serviso inžinierius
Ričardas Mikuckis
ricardas.mikuckis@ignera.lt
Mob. +370 685 84626
Kas yra guolių vibracijų diagnostika?
Vibracijų diagnostika yra pagrindinė įrenginių techninės priežiūros programų vertinimo dalis. Bėgant metams vibracijų diagnostika įrodė, kad tai yra pats efektyviausias įrenginių būklės patikros metodas. Vibracijų diagnostikos įrankiai mums padeda nuspėti arba prognozuoti įrenginių gedimus. Atliekant prognozėmis paremtą techninį aptarnavimą ir atliekant reguliarią įrangos patikrą, įrenginių gedimus galima pastebėti ankstyvojoje stadijoje ir laiku imtis atitinkamų priemonių.
Taikant tokias priemones, Jūs galite išvengti netikėtų įrenginių prastovų. Be to, tokiu atveju galima išvengti ir papildomų detalių keitimo, kurios dar yra geros būklės. Įmonė „Adash“ tiekia platų vibracijų diagnostikos įrangos asortimentą, pradedant paprastais duomenų kaupikliais ir baigiant moderniais vibracijų analizatoriais bei stebėjimo tiesioginėje linijoje sistemomis. Duomenys iš įrenginių gali būti perkelti į „Adash“ programinę įrangą ir ten toliau analizuojami.
Taip pat svarbu paminėti, kad vibracijų diagnostika yra pats efektyviausias ir patikimiausias besisukančių įrenginių patikros metodas.
Kaip tai veikia?
Veikiantys įrenginiai kelia vibracijas, kuriose yra daug informacijos apie įrenginių būklę. Vibracijų matuoklis arba analizatorius naudojamas vibracijoms matuoti. Jutiklį reikia sumontuoti atitinkamame įrenginio mazge, pavyzdžiui, guolio korpuse. Prietaisas išmatuoja vibracijų signalą ir informuoja Jus apie šių vibracijų stiprumą bei galimus įrenginio gedimus.
Dažniausiai pasitaikantys gedimai yra guolių pažeidimai, disbalansas, netinkami nustatymai bei laisvumas.
Kokius įrenginius reikia matuoti ir kada tai atlikti?
Kiekviena įmonė turi itin svarbią įrangą, norint išvengti gedimų ir papildomų išlaidų, reikėtų pasirinkti tinkamą įrangos tikrinimo intervalą naudojant "Adash" įrangą, kuris tūrėtų būti ne rečiau nei 1 kartą per mėnesį, laikantis matavimo grafiko.
Pagrindinis vibracijų matuoklis su priedais
Vibracijų matuoklį su priedais sudaro šie komponentai:
- Vibracijų matuoklis – analizatorius
- Kabelis
- Vibracijų jutiklis
Šis prietaisas veikia vibracijų jutiklį uždėjus and matavimo taško, kuris vibruoja. Pagreičio jutiklyje užfiksuotos vibracijos paverčiamos elektros signalais – įtampa. Šis signalas yra perduodamas kabeliu į vibracijų matuoklį – analizatorių. Į analizatorių patekęs signalas yra apdorojamas ir paverčiamas vibracijų vertėmis, kurias galima nuskaityti vibracijų matuoklio ekrane.
Svarbu pabrėžti, kad matavimo taškas yra vieta įrenginyje, kurioje planuojate tvirtinti vibracijų jutiklį ir kurioje Jūs norite matuoti vibracijų vertes ir atlikti matavimą. Dažniausiai ši vieta būna guolio korpusas. Svarbu pasirinkti tokią vietą, kurią galėsite matuoti kiekvieną kartą tokiomis pačiomis sąlygomis.
Norint pasiruošti atlikti daugkartinį matavimą, reikia tinkamai paruošti pasirinktą matavimo tašką ant guolio korpuso. Geriausias būdastai atlikti yra ant visų matavimo taškų pritvirtinti matavimo plokšteles, nes jos turi plokščią apatinį paviršių. Ji yra gaminama iš magnetinio plieno ir jungiama prie įrenginio naudojant specialius klijus, kuriems sustingus jie įgauna metalui būdingas savybes, o tai užtikrina gerą vibracijų perdavimą. Pagreičio jutiklis dažniausiai tiekiamas kartu su stipriu magnetiniu pagrindu, kuris užtikrina gerą vibracijų perdavimą jutikliui.
Matavimo plokštelė - idealus sprendimas
Šį prietaisą sudaro:
- Matavimo plokštelė (priklijuojama prie variklio)
- Magnetinis pagrindas
- Pagreičio jutiklis
Venkite jutiklį tvirtinti tiesiogiai prie guolio korpuso, nes plokščias magnetinis pagrindas svyruos ant apvalaus guolio korpuso ir matavimas bus netikslus.
Išlenktiems paviršiams galite naudoti magnetinį pagrindą, tačiau jis turi vieną trūkumą – šis pagrindas truputį prasčiau perduoda aukšto dažnio vibracijas, kurias sukelia guolis.
Neatlikite matavimo ant variklio ventiliatoriaus gaubto. Ventiliatoriaus gaubtai yra mažo standumo, todėl jie neperduoda tikrų įrenginio vibracijų. Šiame taške negalima išmatuoti guolių sukeliamų vibracijų.
Nemėginkite atlikti matavimo ant surūdijusio ar nudažyto (arba abu atvejai viename) guolio korpuso. Rūdys ir dažai stipriai slopina aukšto dažnio vibracijų perdavimą, kurias sukelia guoliai.
Išvados
Profilaktinė techninė priežiūra ir ypač vibracijų matavimai yra vienas geriausių ir labiausiai pasitvirtinusių metodų, skirtų sužinoti faktinę įrangos būklę. Šis metodas leidžia nuolatos stebėti savo įrangos veikimą ir būklę bei suteikia galimybę planuoti potencialaus įrenginio remonto grafiką. Tačiau visada išlieka tam tikrų netikėtų įrenginio gedimų ir prastovų tikimybė.
Siekiant užtikrinti sklandų įrenginių darbą, pamėginkite vykdyti ne vien tik reguliarius įrenginio vibracijų matavimus:
- Būkite išmanūs, domėkitės savo įranga ir jos veikimu;
- Užtikrinkite įrenginio švarą;
- Stebėkite įrenginį, ar nėra potencialaus alyvos, oro, ar kitų medžiagų nuotėkio vietų;
- Apžiūrėkite ar nėra potencialių pagrindo ar konstrukcijos įtrūkimų, atsilaisvinusių varžtų;
- Klausykitės įrenginio skleidžiamų garsų ir ypatingą dėmesį kreipkite į staigius skleidžiamo įrenginio garsų pasikeitimus.
- Užtikrinkite tinkamą įrangos veikimą ir išvenkite prastovų!