-290x274.jpg)
Ar tikrai mūsų perkamos prekės yra originalios bei atitinka kokybės standartus?
Kiekvienas iš mūsų tikrai bent kartą yra susidūręs su padirbiniais: ar tai būtų žymaus prekinio ženklo pigesnė kopija, ar prekė, paženklinta tam tikra etikete, bet ženkliai prastesnės kokybės negu turėtų būti. Tai sutinkama daugelyje sričių – drabužiuose bei avalynėje, galanterijoje ir t.t. – bet ar tai taip pat sutinkama ir mechanikos komponentuose, tarkime, guolių gamyboje?
Didesnis uždarbis?
Turbūt dauguma pramonės ar distribucinių įmonių, parduodančių įvairius mechanikos komponentus, bent kelis kartus per savaitę gauna įtartinus laiškus iš tolimųjų rytų šalių, kurie nuolat siūlo garsių prekinių ženklų guolius, kuriuos distribucinės įmonės perka tiesiogiai iš tiekėjų patys. Ne išimtis – jie visada siūlo ženkliai geresnę kainą ir „garantuoja“ išskirtinę kokybę bei originalumą. Neretai tai būna priežastys, kurios gundo išbandyti ne ilgamečių tiekėjų gaminius, o kažką naujo, juk galvoje knibžda mintis, kad juos bus galima parduoti už tokią pačią kainą, tačiau dėl ženkliai žemesnės savikainos įmonė galės uždirbti daugiau.
Taip prasideda užburtas ratas, iš kurio išlipti sunku: klientas iš pardavėjo gauna prekę, kurią neretai naudoja jau ilgą laiką ir žino jos patikimumą, tačiau staiga guolis po trumpo naudojimo subyra, užstringa ar sulūžta, o po to seka gamybos linijos sustojimas bei įrenginių gedimai ir prastovos, kurių tikrai nenori nei viena pusė. Juk kiekviena gamybos įmonė žino, kad prastovų padaryta žala pradedama skaičiuoti nuo dešimčių tūkstančių eurų ir daugiau. Tikėtina, kad po tokio incidento klientas tikrai bus įsiutęs ir jam kils klausimas ar tas guolis, ant kurio, tarkime, parašytas garsus pasaulinis prekinis ženklas, iš tikro yra originalus, o pardavėjas kais ir raudonuos, nes juk jis pardavė ne originalią prekę. Tokie ginčai gali neapsieiti ir be teisminių procesų, kurie padaro neatitaisomą žalą pardavėjo reputacijai bei santykiui su klientu, juk ne veltui sakoma, kad žinios greičiausiai keliauja iš lūpų į lūpas.
Pasaulinė kova su padirbiniais
Geriausiai apie šiuos procesus galėtų papasakoti itin dideli pasauliniai koncernai, kurie nuolatos susiduria su jų produkcijos padirbinėjimu, todėl kenčia jų reputacija bei vardas. Tuomet tenka vis dažniau įrodinėti, kad jų produkcija tikrai yra originali. Dėl šių anksčiau įvardintų priežasčių didieji koncernai, tokie kaip „Schaeffler (INA/FAG)“, „Timken“, „NTN-SNR“, JTEKT (Koyo), SKF, NACHI, gaminantys įvairius mechanikos komponentus, kaip guoliai ir kt., ir priklausantys pasaulinei guolių asociacijai (ang. World Bearing Association), pradėjo iniciatyvą, pavadinimu – „Sustabdykime guolių padirbinėjimą!” (ang. Stop fake bearings).
Guoliai gali būti ne tik ne originalūs – kartais tai būna netinkamai restauruoti originalūs gaminiai, tačiau jie nebeatitinka kokybės standartų. Daugybė žemos kokybės ir ne originalių guolių yra paženklinti kaip garsūs prekinio ženklo gaminiai tam, kad pateisintų didesnę kainą, bet vizualiai jie atrodo kaip originalus įprastas gaminys ir parduodamas būtent kaip originalus produktas. Dažnu atveju, netgi pakuotė yra meistriškai atkartota ir skirtumai yra nematomi plika akimi. Dėl šių priežasčių reikia pripažinti, kad aptikti ne originalius guolius yra tikrai sunku. Jie nebus subraižyti, surūdiję ar nešvarūs. Vienintelis dalykas, į ką kiekviena įmonė, perkanti ir parduodanti mechanikos komponentus, kaip guoliai, turi atkreipti dėmesį, tai kainos, kurios yra žemesnės už rinkos vertę bei tiekėjo patikimumas.
Vienas iš veiksmingų būdų atpažinti padirbtus guolius yra pasitelkti aukščiausios kokybės prekių ženklų gamintojų pagalbą. WBA dalyvaujančios įmonės padeda klientams, pardavėjams ir vietinei teisėsaugai teikti informaciją ir identifikuoti padirbtus gaminius, o tai leidžia padėti surasti padirbinėtojus ir taikyti jiems teisines sankcijas.
Galiausiai, tiek Pasaulinė guolių asociacija, tiek visame pasaulyje žinomas koncernas „Schaeffler“ ir kt., sukūrė specialias mobiliąsias aplikacijas, kurios leidžia patikrinti produkto originalumą naudojant QR kodo, esančio ant pakuotės, skanavimą.
Pasaulinės guolių asociacijos sukurta programėlė yra pavadinta „WBA Bearing Authenticator“ ir jos naudojimo principas yra itin lengvas, tereikia nuskanuoti esamą QR kodą ant guolio pakuotės ir ekrane pamatysite vieną iš trijų pranešimų:
- Kodas yra teisingas ir yra gamintojo duomenų bazėje.
- Dėmesio: kodas žinomas, bet jau buvo nuskaitytas daug kartų. Kad būtumėte tikri, kad guolis originalus, susisiekite su gamintoju.
- Įspėjimas: kodas yra nežinomas. Įtariama, kad guolis yra neoriginalus ir jokiu būdu negali būti naudojamas be gamintojo patvirtinimo.
Tokiu pačiu principu veikia ir koncerno „Schaeffler“ programėlė, kuri vadinasi „OriginCheck“. Ji taip pat leidžia skanuoti QR kodą, esantį ant pakuotės ir identifikuoti ar gaminys yra originalus.
Kiekvienas turi pasirinkimą
Visi gyvename tokiame pasaulyje, kuris yra greit besikeičiantis ir mes turime adaptuotis. Brangsta žaliavos, medžiagos, todėl kyla ir produktų kainos. Mažesnė kaina visada gundo, tačiau ji neužtikrina kokybės bei originalumo, ką gali pasiūlyti autorizuoti bei sertifikuoti ilgamečiai distributoriai, kurie komponentus perka tiesiogiai iš gamintojų, turi visus reikiamus originalumo įrodymus, kaip serfikatai, sutartys ir t.t. Juk dažnas pasakymas, kad „skūpus moka du kartus“ yra ne iš piršto laužtas. Gamyboje yra svarbiausia kokybė, todėl tik originalūs komponentai atitinka aukščiausius kokybės standartus ir galės užtikrinti sklandų įrangos bei gamybos linijos darbą.